“Sosyal Ağ” dan 10 Sosyal ve Organizasyon Gerçekleri, Film

Mark Zuckerberg ve Facebook’un kurucu yılları olan The Social Network olarak adlandırılan bir film, 28 Ekim 2010’da yayınlandı.
Sony Photoss tarafından başlatılmadan önce iki hafta önce & ldquoSocial Network & rdquo önizlemesi için davet edildim. Bunu izledikten sonra, 1. filmin genel tanıtımına ve ldquosocial hakikatlerimi paylaşmaya yönlendirildim.
1. Görüşüm seninki kadar iyi. Film & ndash & ldquoSocial Network & rdquo, sosyal ağ işletmelerinin & ndash Facebook’ın Mark Zuckerburg, Eduardo Saverin ve Sean Parker’ın etrafında dönen hikayelerle nasıl başladığına dair harika bir genel bakış. Film arsasının% 100 kesin olduğu söylense de, film esas olarak yalnızca Eduardo Saverin hesabına dayanarak araştırılmış ve yönetilmiştir. Olayların yorumlanması, öncelikle, tesadüfen Singapur’da geçtiğimiz 1,5 yıl boyunca yaşadığı söylenen ortak kurucu Eduardo’nun gözleri ve düşünceleridir. Markın gerçekten de bir ldquoReal Facebook & rdquo filmi yapmak için ek bir yönetmenle bağlantı kurması gerekir, onun kişisel versiyonuna ve hikayesine sahip olduğundan eminim.
iki. Bazen üçüncü bir partiye sahip olmak çok iyi bir konudur. Facebook, kurucuların Napster ve Plaxo’nun kurucu ortağı olan ilk danışmanı olan Sean Parker ile tanışmadığı için, o kadar etkili olamazdı. Sean Mark’ın düşüncelerini uzattı ama Eduardo tamamen etkilenmedi. Sonunda Mark Sean’la gider ve gerisi tarih. Şahsen, zamanında yerleştirme Sean Facebook için tüm farklılıkları yarattı. Muhtemelen istenmeyen 3. kutlama olabilir ama o zamanki Facebook’un geleceği hakkında en iyi 2. görüşünü teklif etti.
3. İyi başlamak iyidir, ancak güzelce sona ermek için çok daha iyidir. Sean gerçekten zeki ve karizmatik bir adam olmasına rağmen, kişisel kibiriyle geri alındı. Bazı uyuşturucu sorunlarından dolayı Facebook dışında kalmak zorunda kaldı. Sean Parker kalmayı başarmış olsaydı, Facebook şu anda çok daha karlı olabilirdi.
dört. Adamlar, elde edebileceği şeylerde benlik saygısını gösteriyor. Mark, kibirli, bencil ve kendini emen adam olarak tasvir edilir. O başarının peşindedir, ancak fonlar tarafından enerjilendirilmez. Tüm genç teknoprenatörler, çapkın ve ciddi bir romantik bağlantıya sahip olmadıklarını göstermektedir. Filmin sonunda, yine de FACEBOOK icat ettiği inanılmaz bir şeyle eski kız arkadaşıyla yeniden bir araya gelme şansını denedi!
beş. Dostluk sürekli yoksulluk değil, refah içinde test edilir. Olaylar olumsuz olduğunda Mark ve Eduardo kolektif olarak odaklanmışlardı. Herbiri ve rsquos ilgileri vardı, konuları tartıştılar ve sahaya uçtular. Gelir gelmeye başladıktan sonra ve yön değişikliğine girdikten sonra arkadaşlık çekti. Hiçbir koşulda, bu arkadaşını yanlışlıkla kaybetmeye hazır olmadıkça, ideal arkadaşınızla hiçbir iş ilişkisine giremezsiniz.
Organizasyon Gerçek:
1. Ortaklık herhangi bir öneriden çok daha önemlidir. Film ayrıca, kuruluşun organizasyon önerisinin kalitesiyle değil, şirket ortaklığı niteliğiyle ilgili olduğunu göstermektedir. Uygun ortakları seçin. Facebook yolu sosyal ağ kavramı o zamanlar en havalı fikirdi. Markayı, Eduardo ve Sean’ın üstlendikleri ortaklığı üstlendikleri & ndash’ın aynı fikirde olduğunu kabul etmiş olsaydı, Facebook en büyük ittifakı, açık arzı ve pazarlamayı keyifle geçirirdi. Kavramlar çok basittir, yürütme esastır ve uygun ortakları bulmak yücedir.
iki. Sonuçlar genellikle krizden doğar. Facebook bir hayal kırıklığı ihmal için sadece Mark tarafından hayal kırıklığı geliştirdi. Hikayenin bir başka versiyonu Mark Zuckerberg’in Facebook’u, Harvard’daki seçkin Final Kulübü’nün herhangi birisine girmemesi sonrasında onun boyunu yükseltmek için yaratması. Konfor bölgesinde çok fazla olduğunuz zaman, başarı bir mil uzaklıktadır. Savaş bölgesinde olduğunuzda, bir kol & rsquos uzunluğu içinde başarıya ulaşılacaktır.
3. İlgili olmak için, tüm büyük markaların Operasyonel İlerleme olması gerekir. Filmde, Mark bir kez belirtilen & ldquothis şey hiçbir koşul altında bitirmek olmaz, stil & rdquo gibi rsquos. Tüm iş teşebbüsü bir moda işletmesidir, döngüsü vardır ve sürekli gelişmektedir. Hiçbir organizasyon gelmeyecek ve kesinleşmeyecek. Hedefinize hizmet etmek için, akışa gitmeniz ve çoğu zaman ayarlamaları başlatmanız gerekir. Sık sık marka denetimi yapın, yaklaşımınızı yeniden ayarlayın ve iletişim kanallarınızı sık sık hizalayın. FACEBOOK, basitçe, tedarik kodlarını üçüncü taraf geliştiricilere daha da tercih edilen hale getirmek için tedarik ederek paylaşmaya inanmaları nedeniyle etkilidir. Hiç niş içermiyorlar, kesinlikle herkese hizmet ediyorlar!
4. Anlaşılmayan Anlaşma, genellikle mahkeme dışında çözüm için şarttır. Cameron Winklevoss, Tyler Winklevoss ve Divya Narendra’ın hepsi mahkemeden gizli bir anlaşma ile anlaşmayı kabul ediyor. Gerçekleri asla ifşa etmemeli ve popüler hisselerin sahipliğinden başka Facebook ile hiçbir bağlantıya sahip olmadığını iddia etmemeliler. Geçmişte, Facebook’un% 7’si (2010’da şu an) 25 milyar dolar değerinde, $ 1.75b. Eğer iki erkek kardeş şu an ne kadar büyük bir değere sahip olacaklarını biliyorlarsa, 65 milyon dolarlık bir zamana yerleşmeyeceklerdi!
5. Küçük İşletme İpuçları Sekiz Kanunu:
    * Çalismak için hazir olmadiginiz sürece kavramlarinizi hiç kimseyle paylaşmayin
    * Onları elde etmeyi reddeden herhangi bir kişiye satmaya zorlamayın.
    * Gerçekleştirmek veya uygulamak için zor olan fikirleri keşfetmeyi önleyin.
    * İyi konseptiniz çalınırsa, onu nasıl arttıracağınızı bilmek zorundasınız.
    * Tamamlanmadıkça, fantastik konseptlere sahip değilsiniz.
    * Tüm iyi kavramlar, ikinci tahmin, tartışma ve tefekkür karşı test edilmelidir.
    * Harika ve iyi bir fikir arasındaki ayrım, ilk başta inanan özel kişidir.
    * Çok iyi öneriler çok iyi sonuç vermez