“Sosyal Ağ” dan 10 Sosyal ve Kurumsal Gerçekler, Film

Temel olarak Mark Zuckerberg ve Facebook’un kurucu yılları olan ve Sosyal Ağ olarak bilinen bir film, 28 Ekim 2010’da yayınlandı.
Sony Images tarafından, yayınlanmadan hemen önce yaklaşık 2 hafta önce & ldquoSocial Network & rdquo önizlemesi için davet edildim. Sadece onu izledikten sonra, 1. film eleştirimimi bazı ldquosocial gerçekleri ve rdquo’le paylaşmaya yönlendirildim.
1. Görüşüm seninki kadar mükemmel. Film & ndash & ldquoSocial Network & rdquo, sosyal paylaşım şirketi & ndash Facebook’un Mark Zuckerburg, Eduardo Saverin ve Sean Parker ile ilgili hikayelerle nasıl başladığına dair harika bir genel bakış. Hiç kimse, film arşivi% 100 doğru olduğunu söyleyemese de, film esas olarak yalnızca Eduardo Saverin hesabına dayalı olarak araştırılmış ve yönetilmiştir. Olayların yorumlanması, öncelikle, tesadüfen Singapur’da geçtiğimiz 1,5 yıl boyunca yaşadığı söylenen ortak kurucu Eduardo’nun gözleri ve düşünceleridir. Belki Mark bir ldquoReal Facebook & rdquo film yapmak için başka bir yönetmen ile bağlantı kurmak gerekir, eminim ki kendi sürümü ve anlatmak için hikaye var.
2. Çoğunlukla 3. bir kutlama yapmak çok güzel bir şeydir. Facebook, bugün olduğu kadar başarılı olamaz, çünkü kurucuların ilk danışmanı olarak Napster ve Plaxo’nun kurucu ortağı Sean Parker ile tanışmadı. Sean Mark’ın düşüncelerini uzattı ama Eduardo tamamen etkilenmedi. Sonunda Mark Sean’la gider ve gerisi tarih. Şahsen, zamanında yerleştirme Sean Facebook için tüm varyasyonları yaptı. İstenmeyen 3. parti olabilir ama o sırada Facebook’un geleceği hakkında en iyi 2. düşünceyi sağladı.
üç. Etkin bir şekilde başlamak mükemmel, ama iyi bitirmek için çok gelişmiş. Sean gerçekten zeki ve karizmatik bir adam olmasına rağmen, kişisel kibiriyle geri alındı. Bazı uyuşturucu sorunlarından dolayı Facebook dışında kalmak zorunda kaldı. Sean Parker kalmayı başarmış olsaydı, Facebook şu anda çok daha başarılı olabilirdi.
4. Erkekler, öz-saygısını, elde edebileceği şeylere yerleştirir. Mark, kibirli, bencil ve kendini emen adam olarak tasvir edilir. O sonuçlardan sonra haklı ama gelirle enerji kazanmıyor. Tüm genç teknogirenler çapkın ve şiddetli romantik ilişkilerle baş edemeyecek kadar betimlenmiştir. Filmin sonunda, eski kız arkadaşıyla buluştuğu ve FACEBOOK icat ettiği gerçek faktörle tekrar şansını denedi!
beş. Dostluk genellikle yoksullukta değil refahta denenir. Örnekler zayıf olduğunda, Mark ve Eduardo birlikte odaklanmıştı. Birbirlerine ilgi gösterdiler, konuları konuştular ve sahaya topluca uçtular. Para girmeye başladıktan ve yola koyulduktan sonra, arkadaşlık çekti. Hiçbir koşulda, en etkili arkadaşınızla herhangi bir iş girişimine girmeyin, bu işi yanlışlıkla istemeye hazır değilseniz.
İşletme kuruluşu Truth:
1. Ortaklık, herhangi bir öneriden daha önemlidir. Film ayrıca şirketin işletme teşebbüsünün mükemmelliği hakkında değil, yüksek işletme ortaklığı kalitesi olduğunu gösteriyor. Uygun ortaklara karar verin. Sosyal paylaşımın Facebook yolu düşüncesi o zamanlar en havalı düşünceydi. Markayı, Eduardo ve Sean’ın ortaklığı kabul etmelerinin & ndash’ın hemfikir olduğunu kabul ettiklerinde, Facebook, ittifak, açık kaynak ve pazarlama ideallerinden yararlanırdı. Öneriler çok basit, yürütme esastır ve ideal partnerleri almak yüce.
2. Başarı genellikle krizden doğar. Facebook, sadece ezmeyi unutmak için Mark tarafından hayal kırıklığı yarattı. Hikayenin ek bir versiyonu Mark Zuckerberg, Facebook’u, Harvard’daki seçkin Final Kulübü’nün hiçbirine giremedikten hemen sonra onun zemini yükseltmek için geliştirdi. Ayrıca bir konfor bölgesinde önemli ölçüde olduğunuzda, iyi sonuçlar bir mil uzaklıktadır. Savaş bölgesinde olduğunuzda, bir kol & rsquos uzunluğu içinde başarıya ulaşılacaktır.
üç. İlgili olmak için, tüm müthiş markalar İş Başında Olmalıdır. Filmde, bir kez işaret etti & ldquothis noktası hiçbir şekilde bitmeyecek, bu moda & rdquo gibi rsquos. Tüm küçük işletmeler, küçük bir işletme tarzıdır, döngüsü vardır ve sürekli gelişmektedir. Hiçbir girişim gelmeyecek ve kesinleşmeyecek. Hedefinize hizmet etmek için, akışa devam etmeniz ve çoğu zaman değişiklik yapmanız gerekir. Sık sık marka denetimi yapın, taktiklerinizi yeniden ayarlayın ve iletişim kanallarınızı sık sık hizalayın. FACEBOOK, kaynak kodlarını 3’üncü kutlama geliştiricilerine daha da iyi bir hale getirmeleri için sunarak paylaşmaya inanmalarından dolayı üretkendir. Hiç niş içermiyorlar, herkese hizmet ediyorlar!
dört. Anlaşılmayan Anlaşma normalde mahkeme dışı çözüm için durumdur. Cameron Winklevoss, Tyler Winklevoss ve Divya Narendra’ın hepsi mahkemeden gizli bir anlaşma ile anlaşmayı kabul ediyor. Bu bilgileri asla açıklamak zorunda olmayacaklar ve tipik hisselerin sahipliği haricinde Facebook’a herhangi bir kötüye sahip olmadıklarını asla iddia etmeyecekler. Geçmişte, Facebook’un% 7’si 25b ABD Doları’nda (şu an 2010’da) 1,75 milyar dolar. Eğer 2 erkek kardeş bugün ne kadar büyük bir değerin olacağını bilselerdi, asla 65 milyon dolara yerleşmezdi!
5. Şirket Önerilerindeki 8 Kanun:
    * Çalınması için hazır olmadıkça fikirlerinizi kimseyle paylaşmayın
    * Onlara yatırım yapmayı reddeden herhangi birine satmayı zorlamayın.
    * Gerçekleştirmek veya uygulamak için zor olan önerileri keşfetmek önleyin.
    * Üstün konseptiniz çalınırsa, onu geliştirerek nasıl kazanacağınızı bilmelisiniz.
    * Tamamlamadığınız sürece herhangi bir mükemmel kavram kişisel değilsiniz
    * Tüm mükemmel kavramlar, ikinci tahmin, tartışma ve tefekkür karşı test edilmelidir.
    * Müthiş ve iyi bir düşünce arasındaki ayrım, başlangıçta buna inandığı kişidir.
    * Büyük öneriler, üstün sonuçlar garanti etmez