“Sosyal Ağ” dan 10 Sosyal ve İş Girişimcilik Gerçekleri, Film

Mark Zuckerberg ve Facebook’un kurucu yılları olan ve Sosyal Ağ olarak bilinen bir film, 28 Ekim 2010’da yayınlandı.
Sony Images tarafından, yayınlanmadan yaklaşık 2 hafta önce & ldquoSocial Network & rdquo önizlemesi için davet edildim. Yakında izledikten sonra, benim ve ldquosocial hakikatlerinin bir kısmına son derece ilk film özetimi paylaşmaya yönlendirildim.
1. Görüşüm seninki kadar mükemmel. Film & ndash & ldquoSocial Network & rdquo, sosyal ağ işinin & ndash Facebook’ın Mark Zuckerburg, Eduardo Saverin ve Sean Parker ile ilgili hikayelerle nasıl başladığına dair harika bir genel bakış. Hiç kimse, film arşivi% 100 kesin olarak söylese de, film esas olarak yalnızca Eduardo Saverin hesabına dayanarak araştırılmış ve yönetilmiştir. Olayların yorumlanması, çoğunlukla, geçmiş 1,5 yıl boyunca Singapur’da yaşadığı söylenen ortak kurucu Eduardo’nun gözü ve düşünceleridir. Muhtemelen Mark, bir ldquoReal Facebook & rdquo filmi yapmak için başka bir yönetmenle gerçekten bağlantı kurmalı, eminim ki kendi versiyonunu ve hikayesini anlatabiliyor.
2. Zaman zaman 3. kutlamalar almak çok güzel bir şeydir. Facebook, kurucuların Napster ve Plaxo’nun kurucu ortağı olan ilk danışmanı olan Sean Parker ile tanışmadığı için hiçbir şekilde üretken olamaz. Sean, Mark’ın zihnini uzattı ama Eduardo tamamen etkilenmedi. Sonunda Mark Sean’la gider ve gerisi tarih. Şahsen, zamanında yerleştirme Sean Facebook için tüm farklılıkları yaptı. İstenmeyen 3. parti olabilir ama o sırada Facebook’un geleceği hakkında en iyi 2. görüşünü sağladı.
3. Güzel başlamak için harika, ama güzel sonuna kadar çok daha iyi. Sean inanılmaz derecede zeki ve karizmatik bir adam olsa da, kişisel kibiriyle geri alındı. Bazı uyuşturucu sorunları nedeniyle Facebook’tan çıkmaya zorlandı. Sean Parker kalmayı başarmış olsaydı, Facebook bugünlerde daha etkili olabilirdi.
4. Erkekler, başardıklarında benlik saygısını gösterirler. Mark, kibirli, bencil ve kendini emen adam olarak tasvir edilir. İyi sonuçların peşindeydi ama nakit parayla değil. Tüm genç teknoprenatörler, çapkın ve ciddi bir romantik bağlantıya sahip olmadıklarını göstermektedir. Filmin bitiminde yine de FACEBOOK icat ettiği son derece faktörle eski kız arkadaşıyla yeniden bir araya gelme şansını denedi!
beş. Dostluk her zaman yoksullukta değil refah içinde test edilir. Bazı durumlar korkunç olduğunda Mark ve Eduardo birlikte odaklanmaya devam ettiler. Birbirlerine ilgi duyuyorlardı, konuları tartışıyorlar ve birbirleriyle uçmak için uçuyorlardı. Fonlar gelmeye başladıktan ve yola koyulduktan sonra, arkadaşlık çekti. Hiçbir koşulda, en etkili arkadaşınızla hiçbir organizasyona giremezsiniz, aksi takdirde bu arkadaşını kaçırmaya hazır değilseniz.
Organizasyon Gerçek:
1. Ortaklık, herhangi bir öneriden çok daha önemli. Film ayrıca, işletmenin organizasyon önerisinin mükemmelliğinden ziyade organizasyon ortaklığının kalitesi hakkında da bir şey olmadığını gösteriyor. Uygun ortakları seç. Sosyal paylaşım ağı Facebook kavramı o zamanlar en havalı konseptti. Mark, Eduardo ve Sean’ın ortaklığı daha iyi bir şekilde yönetebildiğini ve bunun da kabul etmediğini kabul ettiğinde, Facebook en iyi ittifakı, açık tedarik ve pazarlamayı çok iyi değerlendirdi. Kavramlar temeldir, yürütme önemlidir ve doğru ortakları bulmak yücedir.
iki. Başarı genellikle krizden doğar. Facebook, Mark tarafından bir ezilmeyi gözden kaçırmak için şiddetlendirildi. Hikayenin bir başka versiyonu Mark Zuckerberg’in Facebook’u, Harvard’daki seçkin Final Kulübü’nün herhangi birisine girememesinden hemen sonra onun boyunu yükseltmek için yaratması. Konfor bölgesinde büyük bir fırsatınız olduğunda, başarı bir mil uzaklıktadır. Savaş bölgesinde olduğunuzda, bir kol ve rsquos uzunluğunun içinde başarıya ulaşılacaktır.
3. İlgili olmak için, tüm harika markalar İlerleme Yapıyor olmalıdır. Filmde, tarif edildiğinde Mark & ​​ldquothis noktası hiçbir şekilde bitmeyecek, moda & rdquo gibi rsquos. Tüm iş tarzı bir iştir, döngüsü vardır ve sürekli gelişmektedir. Hiçbir şirket gelmeyecek ve kesinleşmeyecek. Hedefinize hizmet etmek için, akışa devam etmek ve çoğu zaman ayarlamaları başlatmak istiyorsunuz. Sık sık marka denetimi yapın, taktiklerinizi yeniden ayarlayın ve iletişim kanallarınızı sık sık hizalayın. FACEBOOK, 3. kutlama geliştiricilerine tedarik kodlarını sunarak ortak düşünmelerini sağlamak için uğraştıklarını düşünüyor. Hiç niş içermiyorlar, herkese hizmet ediyorlar!
dört. Anlaşılmayan Anlaşma normalde mahkeme dışında uzlaşma koşuludur. Cameron Winklevoss, Tyler Winklevoss ve Divya Narendra’ın hepsi mahkemeden gizli bir anlaşma ile anlaşmayı kabul ediyor. Bilgiyi asla açıklamak zorunda olmayacaklar ve hiçbir şekilde ortak hisselerin sahipliği dışında Facebook’a herhangi bir köprünün bulunmadığını iddia etmeleri gerekecek. Geçmişte, Facebook’un% 7’si 25b dolardan (şu an 2010’da) 1,75 milyar dolar. İki erkek kardeşin bugünlerde ne kadar önemli olduğunu fark ederse, 65 milyon dolarlık bir bedel ödemezlerdi!
beş. Kurumsal Önerilerin Sekiz Yasası:
    * Çalınması için hazır olmadıkça konseptlerinizi hiç kimseyle paylaşmayın
    * Onları elde etmeyi reddeden birine satmaya zorlama
    * Tanımak veya uygulamak zor olan önerileri keşfetmekten uzak durun.
    * İyi konseptiniz çalınırsa, onu nasıl artıracağınızı bilmelisiniz.
    * Tamamlamadığınız sürece herhangi bir büyük kavram kişisel değilsiniz
    * Tüm fantastik ipuçları ikinci tahmin, müzakere ve tefekkür karşı test edilmesi gerekir.
    * Harika ve üstün bir kavram arasındaki ayrım ilk düşünen kişidir.
    * Büyük öneriler, iyi avantajlar sağlamaz