Kamyonunuzun Kış Hazır Olduğunu Belirleyen İpuçları

Her kamyon sahibi kendi elinden maksimum ömrü almak ister. Bazı milletvekillerinden daha uzun süren finaller, ancak aracınızın ömrünü uzatmak için geliştirilen bazı son derece yapıcı önleyici bakım fikirlerini izleyerek oranları yenebilirsiniz. Aşağıdaki önerilerin bazıları açıkça görülebilir ve her yıl yaptığınız sorunlar, inanamayabileceğiniz ve inanılmaz derecede değerli olan diğer insanlar olabilir.

Kamyonlarımızın zor olduğunu düşünebiliriz ve öyle, ancak pas şeytanına karşı değil. Harika bir cila katıyla kışa başlayın. Yollarınızdan ve otoyollardan kar ve buz eritmek için yıllardır kışın kullanılmış olan sodyum klorür (tuz) kullanımından ötürü kamyonunuzun paslanmasını ve korozyonunu önlemeniz mantıklıdır. Günümüzde erime stratejileri, bileşiklerin metallere daha inatçı bir şekilde yapıştığı ve yıkamaya karşı direndiği gerçeğinden dolayı, ortak tuzdan çok daha kötü olan magnezyum ve kalsiyum klorürü içeriyor. Havada nem olduğu sürece korozyon devam eder. Alüminyum ve diğer düşük maliyetli metaller bile zamanla korozyona neden olur.

Demir metaller korozyona karşı direnç gösterebilir, ancak asfalt ve çinko kaplamalarıyla da korunmalıdır. Potansiyel tuz korozyonuna maruz kalanlar sadece kış sakinleri değildir. Bir kıyı şeridine yakın bir yerde oturuyorsanız, tuzlu havanın da aracınıza zarar verdiğini unutmayın. Sürücüler, havadaki tuz spreyi veya tuzun bir sorun yarattığını görmek için, mevsimlik süreler boyunca kamyonlarının azalan yerlerini sık sık kontrol etmelidirler. Erken teşhis, onarımı büyük dolara mal etmek önemli bir sorun haline gelene kadar onarmaktan çok daha az karmaşıktır. İki farklı metalin (genellikle çelik ve alüminyum) birleşmesinin sonucu olabilecek korozyon yerlerine bakın, yıkıcı elektriksel aktiviteler oluşturabilir.

Antifrizinizi kıştan önce göz önünde bulundurun. Antifriz ve su genellikle yarım sudan ve yarım antifrizden oluşan 50/50 oranında karıştırılır, bu karışımı koruma seviyenizi sıfırın altında yirmi dereceye çıkarır. Sıcaklıkların genellikle sıfırın altına düştüğü bir bölgede yaşıyorsanız, karışımın az miktarda (üç-4 oz gibi) radyatörünüzden boşaltın ve düz antifriz ile değiştirin. Koruma seviyesini kontrol edin ve gerektiği gibi ayarlamak için tekrarlayın. İlkbaharda boşaltmayı ve yerine koymayı planlamadığınız sürece çok fazla antifriz eklememeye özen gösterin. Sıcak yaz saati iklimi süresince soğutma konularında çok şey yapabiliriz.

Kamyonetinizin pilini kontrol etmek, alımınızı vinterize alırken hayati önem taşır. Su, pikap kamyonunuzun pilindeki kurşun plakaları gerçekten kaplamalıdır. Seviyeler düşükse, damıtılmış su ekleyin. Su ilave etmek, pilin içindeki elektrolit çözünürlüğünü azaltacaktır, bu nedenle daha sonra tekrar şarj edin. Güvenilir pil kablolarının ve terminallerinin temiz ve sıkı olmasını sağlayın.

Lastiklerinizin hepsini muayene edin, üstün sırtlarının bulunduğundan emin olun. Düşük hava sıcaklıkları lastik basıncını düşürür. Üreticinin önerisine göre basıncı gerektiği gibi ayarlayın. Yan duvarlara basılan stres istatistiklerinin, hava basıncı lastiklerinin şişirilmesi gereken maksimum miktarını belirttiğini unutmayın. Tavsiye edilen stres DEĞİLDİR. Sadece basınç ve basma derinliğini kontrol etmek yeterli değil. Her mevsim lastiklerinin kış lastikleri olmadığından terminolojiyi teşvik ederek kandırmamak için dikkatli olun. Kış lastiği taban desenleri ve kauçuk bileşikleri çok çeşitli koşullarda performans gösterecek şekilde tasarlanmıştır, ancak tüm hava koşulları kış sürüşü için en iyi seçenek değildir. Kış lastiklerindeki lastik sırtı desenleri ayırt edicidir ve karın sırt yüzeyine sarılmasını önlemekle birlikte, hızlanma veya durma sırasında buz ve kar üzerinde üstün tutuş sağlamak için yaratılmıştır.

Kış sıcaklıklarında donmayacak bir ön cam yıkama seçeneği kullandığınızdan emin olun. Bazı cevapları kullanışlı bir yerde saklayın ve çok daha haftalık ekleyin çünkü ön cam yıkayıcılarını cılız sokaklarda ve yolda çok daha genelde kullanırsınız. Fırtınalar sırasında özellikle açık görüş sağlamak isteyeceksiniz. Altı aydan eski silecek lastiklerini değiştirin. Ön camınız üzerinde donma, donmuş yağmur veya kar varsa, pozitif silecekleri kesinlikle açmadan önce serbest bırakın; aksi halde yırtık bıçaklar, silecek bir sigorta veya kırılmış bir silecek motoru ile sonuçlanabilir.

Bölgenizdeki tipik kış sıcaklıklarına uygun önerilen yağ viskozitesi için kullanım kılavuzunuzu kontrol edin. Yılın zamanına bakılmaksızın, güncel yağ değişimlerinde daima güncel kalmanız gerekir.

İlk kışlarınızın ortasında kar fırtınası 4WD’nizin performans göstermediğini bulmak için değil. Aracınız 4WD’ye sahipse, tüm parçaların çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Kilitleme göbekleri, aktarma kolu ve itme düğmesi etkileşimi gibi tüm şeyleri serbestçe hareket ettirin ve gerçekten devreye girip çıkartın. Aracınızı kullanan her kişi 4WD yöntemini nasıl çalıştıracağını bilmelidir.

İyi bir sıcak Hint yaz gününden yararlanın ve tarif ettiğim tüm unsurları kontrol ederek harika bir muayene yapın. Koruyucu bakım ve soğuk ve karlı havaya hazır hale gelmeniz, sıfırın altındaki sıcaklıklarda yardımcı olmak için karayolu üzerinde sıkıştıklarından bahsetmiyorum bile, arızalara veya pahalı onarımlara karşı kendinize verebileceğiniz en büyük sigorta kapsamındadır. Bir saat harcamak, farkı ilerleyen 4 ay boyunca püskürtmeyi sürdürürken kışa kadar gelebilir.
Ben bir NYS lisanslı Oto Hasar Raf Ömrü, CSE sertifikalı, I-Car veya Kamyon Onaylı ve onlarca yıldır otomotiv sektöründe çalıştım. Yanıltık gençlere, sınıf ortamında oto fizik onarımını öğretme fırsatı buldum ve onlara uygun bir gelir elde etmek için bir fırsat sağladım. Bu inanılmaz derecede tatmin edici buldum. Daha önceleri ben, 60’lı yılların Amerikan kas otomobilleriyle ilgiliydim. Şimdi, pikap kamyonlarını ve bunların benim hayranlığım ve konsantrasyon olarak gelişme biçimini buluyorum. Aslında, diğer kamyonet kamyon meraklılarından duymak isterim, bu yüzden web sitemde veya kamyon blog’larımda veya makalelerimde durun ve bir yorum bırakın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın