Çok önemli sürüş yordamlar ralli otomatik yarış

Çok önemli sürüş yordamlar ralli otomatik yarış

Rally sürüş dünyanın en zorlu sürüş tasarımlarında 1 biridir. Proficiently sıkı köşeleri ve kaba parça ralli otomobili yönetmek için sürücüleri elde etmiş sürüş teknikleri bir dizi vardır. Burada sadece birkaç en etkileyici kendi prosedürleri vardır.
El freni döner
Herhangi bir dönüm, özellikle sıkı bir viraj, yaklaşırken izin vermek ralli sürücüleri var kendileri yapmak zaman bir ve lsquohand fren açmak ve rsquo. Bir el freni dönüş araç ve rsquos dengeyi korumak için oluşturulur. Bu ulaşmak için bir sürücü var 1 için başlamak tekerlekleri kilitlemek için el freni kullanarak öncesinde direksiyon şekilde açık havada tekerleklere basınç uygulamak için direksiyon. Bu tekerlek kilit devam ederken yarış için motor yavaşlama dışarı onun dönüş yapmak otomobil daha sonra sağlayan yol yüzeyinde lastiklerini tutun kavrama azaltma etkisi vardır. Daha doğrusu bir klasik kablo el freni ralli araçlar normal olarak bilinen bir aygıt oluşur için yapılan bir ve lsquohydraulic el freni ve rsquo. Bu hızlı bir şekilde arka tekerlekleri kilitlemek arka frenler sağlar. Bu gerçekten yararlı bir el freni dönüş yürütürken kanıtlıyor.
Atlama tepe
1 en heyecan verici ama rally sürüş tartışmalı yöntemler olduğunu pratiği ve atlama lsquohill ve rsquo. Atlama tepe sürücüye kadar havadan bir sıçrama karşıdan karşıya belgili tanımlık auto vermek bir tepe üzerinde bir araba hızlandırma oluşur. Hill atlama doğru uygulanırsa, aracın motoru yavaşlatmadan tepenin takas olarak fantastik mesafe ele alınacaktır. Zaman otomobil keskin topraklarda otomobil işgalcilere yaralanma sonucu mümkün olduğunca atlama tepe yoğun olarak eleştirilmektedir. Bu manevra da ralli devre tarafında at yarışı izlerken durmak seyirci üye bulmak için heyecan için pozlar tehlike nedeniyle itiraz edildi. Ah!
İskandinav Flick
İskandinav flick başlangıçta pek başarılı Kuzey Avrupa Ralli sürücüleri tarafından tasarlanmış–dan onun adını alır bir terimdir. Yine de, manevra yürütme genellikle basit değildir. Etkili bir İskandinav Flick toplam için bir dönüş yaklaşan sürücüler biraz ters yolda doğrudan geri açmak hemen önce gaz kapalı geliyor ve hafifçe fren dokunarak direksiyon önce yönlendirmek gerekir. Bu hüner doğru gerçekleştirilirse, otomobil-gerçekten yana doğru kaydırın ve marjinal uzak sıra karşı karşıya sonunda. Sonraki sürücü çevirmek doğru yönlendirmek ve el freni rağmen yine de gaz tutarak bırakın. Bu yuvarlak salıncak ve elverişli bir konuma sahip köşe temizleyin Araba yapmak gerekir.
Bu hareket devre hakkında elde etme fantastik bir şekilde olsa da, büyük ölçüde bir kalabalık hoş aygıt yerine neden olur doğruluk zorluk nedeniyle teknik olarak yeterli bir taktik olarak istihdam edilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın