Aynı Kaza Kazanmayı Neden Vermekteyim?

Tom (gerçek adı değil) olanları düşünemiyordu! İki yılın dördüncü kez, araç her seferinde soldan çıktığında bir kez daha vuruldu. İlk kez, bir otoparkta, bir kavşakta olan diğer insanlardan bir rampadan ziyaretçilere birleştirme girişiminde bulunduğu sırada vuruldu. Geçen bir şeritte taşındığında günümüzde otomobille karşılaştı. Bu kazalardan önce, hiçbir koşulda bir otomobil kazasında bulunmadı ve dört kazanın herhangi birinde herhangi bir maddenin etkisi altına girmedi. Her şeyin çok yanlış olması gerektiğini düşünüyordu, kazalar sonrasında doktoruna yapılan ziyaretlerde hiç bir şey ortaya çıkmadı. Sinirli ve depresif olmak için büyüdü ve kazalar hakkındaki sık tekrar eden hayaller enerjisini sekteye uğrattı.
Belki Tom’la benzer bir pratik deneyim yaşadınız. Çeşitli kazaların sizi nasıl meydana getireceğini gösteren bir model var ve neyin yanlış olduğunu ve bunların nasıl gerçekleşmesini durduracağınızı merak ediyorsunuz.
Ödenecek Yüksek Değer
Birden fazla araba kazası, fiziksel ve duygusal acılarla ilgili çok masrafa neden olur. Aynı bölgede yaralanıp tekrarlanan rahatsızlık duyarsanız, rahatsızlık şiddetli olabilir ve rahatsızlık yönetimi zor olur.
Buna ek olarak, psikolojik rahatsızlık geniş kapsamlı ve kademeli olarak kötüleşen sonuçlara neden olabilir. İlk kazadan hemen sonra, ek bir kaza geçirmenizden endişe ettiğiniz için, sürüş, sizin ve yolcularınız için bir çile haline dönüşebilir. Başka bir kazayı takiben, belki de hiç araba kullanmayarak diğer ulaşım araçlarına bağımlı olduğunuza karar verebilirsiniz. Bu arkadaşlarınıza empoze etmeyi sevmediğiniz ve sizi kendi zaman çizelgesine gelemeyeceğiniz ve hayal kırıklığına uğrattığımız için sizi suçlu hissettiriyor. Bu duygular, yolculuğun izolasyonunu ve depresyonu yaşamınızın her gününe sızmamak için karar vermeye karar verdiğiniz noktadan daha da yoğunlaşabilir.
Sonuçta, duruma bağlı olarak, şoför ve lisansınızı kaybetme ile birlikte gelen aşağılanma ve yasal zorluklarla yüz yüze gelmiş olabilirsiniz. Şimdi sürüş bir karar bile değil.
Nasıl Geliyor?
Aynı kazanın neden birkaç nedenden ötürü oluşmaya devam ettiğini. Bazıları muhtemelen sapınızın ötesinde sebeplerden olabilir. Diğer sürücülerin yönetimi kaybeder ve mümkün olduğunca savunmuyorsanız bile size vurabilir. Bazen sorumluluk sizinle birlikte olabilir. Bunun farkında olduğun için, vücudun tehdit karşısında sıkışabilir ..
Bir Tehdit Yanıtında Sıkışmış
Hayvanların ve insanların, vahşi doğada yapılan çalışmalardan da bilindiği gibi, tehlike ile karşı karşıya kaldıklarında, öngörülebilir biyolojik yöntemler serisi oluşturacak şekilde tasarlanmıştır. Bir adım atlandıysa travma sonuçlanabilir ve bir tehdit yanıtında sıkışabilirsiniz. Sonuç olarak, gelecekte ilgili bir kaza geçirme şansınızı artırabilirsiniz. Bir araba ya da kamyon kazası geçirerek, 1’e sıkıştırabilir ya da aşağıdaki önlemler eklenebilir:
1. Adım Durdurun ve ürküttün
İkinci adım. Tehdidi bulmak için atmosferi tarayın. Bunu, gelen arabada veya kamyonda veya bariyerde avlayarak yaparsınız.
 Üçüncü adım. Tehlikeli olup olmadığını kontrol etmek için durum değerlendirin.
Dördüncü adım. Durum zararlıysa savaşın veya kaçın, hayati tehlike altında olduğu takdirde hareketsiz kalın. Aracı kullansanız da idealde arabadan veya kamyonun tehlikeden uzak durarak kaçmanız gerekir.
Beşinci adım. Artık enerjiyi bırakın ve dinlenin. Fiziksel sarsıntı, fiziksel sıcaklık değişiklikleri ve spontan hareketler artık kuvveti serbest bırakmak için kullanılan birkaç yöntemdir.
.
Başlangıçta Tom & rsquos’ta kaza anında aracın hiçbir yerde olmadığı görülüyordu ve vurulmadan önce tepki vereceği vakti yoktu. İlk dört eylemden herhangi birini tamamlaması için yeterli zaman ya da boşluk yoktu.
Kazanın hemen sonrasında normalde gerçekleştiği gibi, Tom vücuduyla hareket edenlerin şokuna girmesi için zaman almayı bilmiyordu. Bunun yerine, arabasından veya kamyonetten çıktı ve endişeleri gidermek için diğer şoför, tanık ve polise konuştu. Acil serviste tıbbi geçmiş ve sigorta bilgilerini verdi. Yönetilemeyeceği konusunda kendinden emin olma hissi duyan, vücudu sarsmak suretiyle şoku serbest bırakmaya çalıştığında Tom kendisini hala hareketsiz bırakmaya zorladı. Dürtülerini dinlendirmek için Tom acil servisten serbest bırakıldıktan sonra günü yerine getirmeye döndü.
SONUÇLARI
Tom & rsquos hikayesinin de gösterdiği gibi, kapsamlı olmasa bile pek çok biyolojik önlem vardı. Her birinin sonuçlarını inceleyelim.
1. Adım Durdurun ve ürküyor Tom sonuçta durmamaya ve ürkütmemeye başladı, zarara herhangi bir uyarıdan yoksun gelse bile hissetti. Oturduğu ördek olduğuna dair bu endişe ve his, ikinci kazada kırmızı ışık vasıtasıyla aracın veya kamyonun gitmesini sağlayacak kadar gevşetme özelliğini bozmuştur.
İkinci adım. Tehdit bulmak için ortamı tarayın. Tom 1. kez vurulduğunda, vizyonu diğer aracın yerini belirleme girişiminde hızla otomatik olarak daraldı ve üçüncü kazayı takiben çevresel görüşleri ciddi ölçüde sınırlı hale geldi. Buna ek olarak, bilinçsizce, tehlikenin geldiği yerden bu yana sola yönelmekten kaçındı. Sonuç olarak, üçüncü kazasında otoparktan çekildiğinde diğer aracı görmedi.
Üçüncü adım. Durumun güvensiz olup olmadığını anlamak için değerlendirin. Tom, diğer otomobilin yakınlığının güvensiz olup olmadığını değerlendirmek için zaman bulamadı. Sonuç olarak, yolun her bir otomobili ya da kamyonu bir tehdit oluşturuyor gibi görünüyordu. Hiper uyanıktı, direksiyonu tutarken omuzlarını sıkı tuttu. Rahat bir vücudundan yoksun, arabaya sarsıntılı bir şekilde gezindi ve vites değişimlerini tahmin edemeyen diğer sürücüler için bir tehlike haline geldi. Bu gerginlik, şerit değiştirdiğinde son kazaya katkıda bulundu.
Dördüncü adım. Dövüşün veya kaçın. Boynu, kolları ve sırtları normalde sıkı olmuştu çünkü yine de direksiyon simidini hareket ettirme dürtüsü tutularak araba daha da tehlikeli bir durumdan kurtulabildi. İlk etki sürecinde, bu hareketler, etki kuvveti ellerini tekerleğin üzerinden sarstıkça tamamlanmazdı. Sürekli ağrı içinde yaşıyordu.
Adım 5. Artık enerjiyi bırakın ve dinlenin. Sonunda, Tom sürekli olarak şikayet etti. & Rdquo Uykusu huzursuz olmadığı için genellikle rahatsız edici ve korkmak zorunda kaldı. Üç araç kazasından hemen sonra, sinir metodu gücü içeren yüksek aktivasyon seviyesine uyarlandı. Gevşemek için çalışmasına rağmen vücudu gerginliğin dışarı akmasına izin vermedi. Tipik travma, sindirim ve kan basıncının bile kapalı olduğunu kaydetti.
BİLGİ NEDENİYLE?
Eşdeğer nitelikli çeşitli kazalar varsa iyileşmeniz için yardımcı olabilecek bazı yöntemler.
1. Güvenliğinizi ve yolcularınızın güvenliklerini koyun 1.. Sürüş konusunda gerçekten gerginseniz, vücudunuzdan bir tehdit karşısında sıkıştığınızı gösteren bir işaret olabilir. Aracınızı güvenle kullanıp kullanamayacağınızı dürüstçe değerlendirin. Değilse, aracın veya kamyon kazalarının travması yoluyla hareket etmeyene kadar size yardımcı olacak yetkili bir şoförü bulun.
2. Kazadan sonra travma geçirme konusunda utanç verici hiçbir şey olmadığını hatırlatın. Bir trafik kazasında gerçekleşen şey, bilinçaltındaki zihin tarafından sağlanır ve bu da sizi hayatta tutabilmek için elinden gelen her şeyi yapar. Neyse ki, işe yaradı!
üç. Travma ile hareket etmenizi sağlayacak kaynakları keşfedin. Crash Course: Dr Diane Poole Heller’ın Otomatik Kaza Travma ve İyileşmesi için Kendini İyileştirici Rehber (PhD) kitabı, bir tehdit karşısında takılıp kaldınızğınız bu yerlere geçmenize yardımcı olacak olağanüstü adım adım bir kitaptır.
dört. Vücudun otomobil kazalarına nasıl tepki verdiğini anlayan ve sinirsel yönteminizi boğmayacak şekilde nasıl çalışacağını bilen bir terapistle birlikte çalışın.
5. Sinir tekniğinizin bir araba ya da kamyon kazasından nasıl kurtulacağınızı kesinlikle bilmesine güvenin. Kesinlikle direnen tüm stratejileri öğreneceksiniz, korkunç bir şey aracılığıyla gelip iyileşebileceğini keşfedeceksiniz ve bir geleceği bir kez daha düşünürsünüz.
TOM HAKKINDA NELERDİR?
Dört kazanın her birinde baktığımız için bazı öneriler performansımızı etkiledi. Etkilenme anının en korkunç olabileceğini anladığımızda başlangıçta korunmaya başladığı andan sonra etki alanından önce olanları gördü. Aşamalı bir şekilde, tehlike bölgesine girdiği andan itibaren kendisini güvende hissettiğinden ve geriye doğru ilerledik. Her bir adımda, zaman ve mekan yeterli olsaydı, vücudunun ne yapmak istediğini görmek için kontrol ettik. Otomobilin uzakta iyi hareketsiz bırakıldığını hayal eden Tom & rsquos, toplam 1 4 biyolojik basamak toplamına izin verdi.
Her kazada biyolojik yöntemlerin her birini bitirmeye odaklansak da, her kazada özellikle yararlı olan birkaç müdahale var. İlk kazada, yaklaşmakta olan auto & rsquos boynuzunun sesi gibi bir uyarı eklemek için olumlu bir sonuç aldık. Bu ona ürkütücü bir uzmanlık kazandırdı. İyileştirme yoluyla Tom, gerçekleşmesini istediğim herhangi bir spontan hareketi takip etmeye davet ettim. İkimizden birine hareketi yönlendirirken, başı diğer arabaya doğru döndü, bu onun, tehlike kaynağına yönelmesine izin verdi.
Sırayla belli bir aşamalı olarak yavaş yavaş çalıştırılarak, tehlikeli durumlarda olduğu ve düzeltici önlem almak için zamanı olduğunu anlama eyleminin akışını bütünleştirecek bir konumdaydı. Birkaç oturumda kolları, direksiyon simidini diğer arabadan uzaklaştırma hareketlerinden geçtikçe kişisel olarak yüzüyordu. Gözleri için bir gevşeme prosedürü karışımı ve Tom’u etkilerinden sonra görmeye davet ederek, çevresindeki görüşünü düzeltmeye yardımcı oldu. Her kazada alınan tüm adımları izleyerek hareket eden Tom, çok fazla kas gerginliği geçirme kabiliyetine sahipti ve vücudunda kazaların kendisinin arkasında olduğunu hissediyordu. Artık Tom’un dinlenmiş hissettikleri kabuslar yok, sindirim normale döndü, ağrısı önemli derecede daha azdı ve sürüşü daha pürüzsüz hale geldi. Bir kez daha çarkın arkasındaki eski kendine güvenen kendisi gibi hissediyor.
Ben & rsquoM Yine de Pozitif Değilim & hellip
Üçüncü kazanın ardından, bunun sadece kader olduğunu düşündüm. Araba veya kamyon kazası geçirmek için mahkum oldum.
Çıkmazınızdaki bir çok insan bu şekilde hissediyor. Kaza olmaya ne kadar dikkatli olursanız olun yine de olur. Tom & rsquos davasında olduğu gibi, çevrenizdeki görüşünüzün bozulduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Buna ek olarak, bilinçsizce alternatif tehdide karşı genellikle istifade ediyorsunuzdur. Bu, korkunç bir şeyi hatırlamandan korumak isteyen vücudunuzun ve onun rsquos yoludur.
Benim hatamın odağını ödemediğim anlamına geliyor.
Evet, durum böyle olabilir. Bazen yolcular veya cep telefonu görüşmeleri sizi rahatsız edebilir. Bazı durumlarda, yine de, bir tehdit yanıtında sıkışmış olabilirsiniz ve bunu bilmiyorsunuzdur. Vücudunuz gelecekteki bir kazaya karşı öylesine sertleştirilebilir ki, diğer otomobilleri kontrol etmediğinizi bile anlamıyorsunuz.
Hemen her araba ya da kamyon kazası geçirdiğimde, polis diğer özel kişi & rsquos hatasının olduğunu belirtti.
Kusuruna bakılmaksızın, fiziksel ve duygusal acılar pratikte yaşayabilirsiniz. Kendinizi güvence altına alabilmeniz için, bir kazadan hemen sonra oldukça sallantılı hissetmeniz nadir değildir. Buna ek olarak, vücudun belirli bir öğesine yinelenen yaralanmalar, otomobil kazaları ile hiçbir ilgisi olmayan diğer yaralanmalara karşı savunmasız hale getirir. Senin, kendinizi güvende hissettiğiniz hayatta önemli ölçüde daha az seçime sahip olduğunuzu hissetmeye başlar.
Özetle
 Birden çok karşılaştırılabilir oto kazası, bir tehdit yanıtında sıkışıp kaldığınız anlamına gelebilir.
 Travmatikleşmemek için doldurmanız gereken 5 basamaklı tehdit şunlardır:
o Adım 1. Dur ve şaşırt
o Adım 2. Tehdidin yerini belirlemek için atmosferi tarayın.
o Üçüncü adım. Tehlikeli olup olmadığına karar vermek için durumu değerlendirin.
o Dördüncü adım. Durum güvensiz ise kavga edin veya kaçın, hayati tehlike oluşturursa hareketsiz kalın.
o Beşinci adım. Artık enerjiyi bırakın ve dinlenin.
 Bir trafik kazasında ne yaptığınızı bilinçli kontrolünüzün ötesinde bir şey
 Bir araba kazasından kurtulabileceğinizi bilirsiniz
Sonraki Eylemler?
Son zamanlarda bir trafik kazası geçirdiyse, istemeden hareket etmesine izin verin.
Kazanın ne kadar güncel olursa olsun, bir terapistle vücudunuzda yine de travmaya yol açan travmaya yardımcı olmak için işlev gördüğünü düşünün. Sadece travma semptomlarını gidermek için konuşma terapisi yapmak hiç gerçekleştirmez.
Araç veya kamyon kazalarının fiziksel etkilerini anlatan kitapları okuyun. Bu, travma belirtilerini normalize etmeye yardımcı olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın